Strona główna

Windows 7 dla zaawansowanych

Wprowadzenie

System Windows 7 nawet w podstawowej wersji oferuje wiele interesujących i przydatnych funkcji, ukrytych w zakamarkach paneli konfiguracyjnych. Najczęściej omijamy je szerokim łukiem z obawy, że ich nieświadome i niewłaściwe użycie spowoduje uszkodzenie systemu lub utratę ważnych danych.

W tym artykule zapoznamy się z wybranymi zaawansowanymi funkcjami i przekonamy się, że nie taki diabeł straszny. Dzięki nim nie tylko niczego nie uszkodzimy, ale nauczymy się lepiej chronić system i nasze dane. Umożliwią one również optymalizację działania niektórych elementów Windows.

To wszystko ma szansę spowodować, że zaczniemy w nieco inny, pełniejszy i bardziej świadomy sposób widzieć działanie naszego komputera i systemu operacyjnego.

Zmieniamy partycje w locie

Rozmiary partycji na dysku ustalamy zwykle na etapie instalacji systemu. Trafny wybór ich rozmiaru i liczby ma duży wpływ na komfort korzystania z komputera oraz częściowo na bezpieczeństwo naszych danych. Co jednak zrobić, gdy na naszym dysku jest tylko jedna partycja, a my chcemy stworzyć ich więcej?

Czy konieczna jest ponowna instalacja systemu? Windows 7 dysponuje mechanizmem zmiany rozmiaru i tworzenia nowych partycji bez konieczności ich kasowania, wykonywania kopii zapasowej danych i ponownego formatowania. Dostęp do wszystkich funkcji zarządzania partycjami uzyskujemy, klikając prawym przyciskiem myszy na wybraną część dysku (patrz obrazek poniżej).

Z menu podręcznego (patrz obrazek poniżej) możemy wybrać opcje zmniejszenia, rozszerzenia lub usunięcia woluminu.

System wykona te operacje, nie niszcząc danych zapisanych na dysku. W miejscu zwolnionym przez zmniejszoną partycję możemy utworzyć nową i przypisać jej wybraną literę. Niestety, narzędzie zarządzania dyskami nie pozwala na przesuwanie partycji. Z tego powodu nie zawsze będziemy mogli powiększyć jedną partycję kosztem innej wcześniej zmniejszonej. Wszystko zależy od ich położenia na powierzchni dysku.

Aby zwiększyć rozmiar jednej partycji kosztem innej, musimy zwolnić miejsce za wybraną partycją (na wykresie oznacza to miejsce z prawej strony powiększanej partycji).

Gdzie szukać tej funkcji

1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Komputer.

2. Z menu kontekstowego wybieramy polecenie Zarządzaj.

3. W lewej części okna klikamy na pozycję Magazyn, a następnie na Zarządzanie dyskami.

Tworzymy wirtualne dyski twarde w plikach

Jedną z nowości w systemie Windows 7 jest wbudowana obsługa wirtualnych dysków VHD, które zostały zaprojektowane do wirtualizacji środowisk systemów operacyjnych w chmurze prywatnej Microsoftu. Można je tworzyć również w Windows Server 2008, a także w nadchodzącym Windows 8 oraz w Viście (w konsoli instalatora).

Dyski VHD, przechowywane w plikach o rozszerzeniu .vhd, to logiczna wersja sprzętowego nośnika. Dyski VHD po podłączeniu ich do systemu lub maszyny wirtualnej zachowują się jak zwykłe dyski twarde. Możemy w nich przechowywać dane i instalować w nich systemy operacyjne i aplikacje.

Przy tworzeniu dysku VHD musimy jedynie wybrać miejsce przechowywania pliku (patrz obrazek powyżej). Możemy używać dysków o stałym rozmiarze (patrz obrazek powyżej) (do instalacji Windows 7 zalecany rozmiar wynosi co najmniej 20 GB) lub dynamicznie rozszerzanych (kiedy dysk taki nie jest używany, rozmiar pliku .vhd zmniejsza się do rozmiaru zapisanych na nim danych).

Gdzie szukać tej funkcji

1. Ponownie otwieramy narzędzie zarządzania dyskami (patrz poprzednia porada).

2. Z prawej strony okna kliknięciem rozwijamy menu Więcej akcji.

3. W wyświetlonym oknie klikamy na opcję Utwórz dysk VHD.

Podstawowe informacje

Zaawansowane